Tytuł


JAN GARBAREK GROUP feat. TRILOK GURTU

JAN GARBAREK GROUP feat. TRILOK GURTU

Światowego formatu saksofonista jazzowy - Jan Garbarek ze swoją super grupą – 29 czerwca 2019 wystąpi po raz pierwszy w Sopocie!

Jan Garbarek to norweski saksofonista i kompozytor polskiego pochodzenia urodzony w 1947 roku, należący do ścisłej czołówki najważniejszych artystów jazzowych świata.

Nikt nie gra na saksofonie tak jak Jan Garbarek. Jego brzmienie stało się jego niewątpliwym znakiem firmowym, które od pewnego już czasu przybiera inny wymiar, niż to, co jest powszechnie rozumiane jako jazz. Za sprawą niezliczonych nagrań, koncertów w najważniejszych salach koncertowych na całym świecie, wieloletniej współpracy z Keithem Jarrettem i bezprecedensowej współpracy z Hilliard Ensemble popularność tego wyjątkowego saksofonisty sięga przestrzeni wszystkich gatunków muzycznych oraz granic.

W swoich kompozycjach i improwizacjach Jan Garbarek objawia się jako wirtuoz niewiarygodnie melodyjnej muzyki, która wprost wdziera się w nasze dusze. Ekspansywna przestrzeń dźwiękowa rozciąga się od absolutnego ukojenia do ekspresywnej ekstazy, promieniując zdumiewającym uczuciem spokoju, które jednak nie pozwala na odrobinę nudy.

Jego koncerty składają się w wielce organiczny styl, budując jednocześnie rosnące napięcie. Ta muzyka oddycha i daje przestrzeń do oddychania. Ta muzyka ma proste, ale jednocześnie złożone brzmienie. Z jednej strony jest złożona jak hymn, a z drugiej skąpa, zabawna, czasem też poważna, pogrążona w zadumie, a przy tym wyjątkowo otwarta, zdecydowanie bardziej intensywna niż sentymentalna.

Podczas koncertu w Operze Leśnej w Sopocie Janowi Garbarkowi towarzyszyć będzie niemiecki klawiszowiec – Rainer Brüninghaus, Brazylijczyk Yuri Daniel grający na basie elektrycznym oraz hinduski mistrz perkusji – Trilok Gurtu.

Polecamy:


Sopocki Teatr Tańca zaprasza na swoją najnowszą premierę „tab’ Nowy początek” w reżyserii…