Tytuł


Żal

Żal

Zapraszamy 6 maja na koncert warszawskiego duetu elektroniczno-wokalno-gitarowego – ŻAL, który tworzą Jakub Buchner i Aleksander Żurowski.

Duett elektroniczno-wokalno-gitarowy nastawiony na szybki sukces na międzynarodowej scenie muzycznej. Grają sympatyczną taneczno-piosenkową muzykę dobrą do nucenia i stukania nóżką. Wintydżową taneczną elektronikę rodem z lat 80 okraszają brudnymi gitarowymi solówkami. Muzyka ta przywodzi na myśl takie klasyki jak New Order, Bronski Beat, Massive Attack czy David Bowie. W ich instrumentarium wchodzą: analogowa drummaszyna, monofoniczny analogowy syntezator i pętle nagrane na ciepłych analogowych syntezatorach, oraz gitara i wokal .

14 września światło dzienne ujrzał album “Teodor” nakładem niezależnego wydawnictwa Serious Records. Nie zabrakło na nim kolaboracji i współpracy z innymi artystami. W nagraniach między innymi brał udział DJ MO, Alicja Boratyn czy zespół Shivers & Shakes.

“(…) na swoim pierwszym krążku odcisnęli fascynację krautrockową repetycją, synteza- torowymi pasażami i chwytliwymi refrenami. Powstały efekt jest wielobarwny, nieoczywisty i przywodzi na myśl skojarzenia z New Order, Bronski Beat czy Davidem Bowie.”  S. Bryś

“ŻAL wpisuje się w trend czerpania z muzyki i estetyki lat 80. i 90., jednocześnie doskonale wykonując swoją pracę, gdyż produkcja jest niemal bez zarzutu.”  P. Miedzińska

“…ŻAL przez ponad godzinę bawi się z nami w “Teodorze” w wywoływanie starych duchów, (…) są w tym na tyle przekonujący, że po każdym kolejnym utworze chce się sprawdzić, co przy- gotowaliw następnym….” T. Doksa

więcej o zespole:

Aleksander Żurowski (elektronika) – Zaczynający jako pianista z biegiem czasu przeformatował się na syntezatorowego freaka. Nie stroni prawie od żadnego gatunku muzycznego zaczynając od muzyki poważnej i jazzu, a kończąc na industrialnym techno. Początkowo grał głównie free jazz i muzykę improwizowaną. Założył zespół Nietakt z Teodorem Olterem, z którym wydali kasetę pod tytułem „Krótkie Filmy“ nakładem wytwórni Wounded Knife. Jako pianista grywał z muzykami takimi jak: Ray Dickaty, Natan Kryszk, Bartek Tkacz, Wojtek Kurek czy Patryk Zakrocki. Przełomem w jego karierze było założenie z trójką znajomych rockowo triphopowego zespołu Wicked Giant, który sprawił, że poświęcił się bardziej muzyce rozrywkowej. Na syntezatorach grywał z muzikami takimi jak: Maja Olenderek, Hania Malarowska, Alicja Boratyn. Od niedawna jest członkiem transowo folkowego improwizowanego składu występującego pod nazwą Chryste Panie. Poza graniem na żywo pracuje również nad muzyką w studio, tworząc różne rodzaje muzyki oscylujące wokół techno. Nad wspólną epką pracują właśnie z Marcinem Karpińskim(Dj MO).

Jakub Buchner – miłośnik dźwięku, pełen spokoju i pogody ducha. Gitarzysta, wokalista, zazwyczaj kompozytor, lub w spół kompozytor utworów i w spół aranżer. Zaczynał w zespole Dorób Psu Ogon (w składzie z Tymonem Bryndalem i Jakubem Kostrzewą-Dawidziukiem) , grającym muzykę improwizowaną, następnie stworzył punkowy skład Mata Hari (w składzie z Aleksandarem Ćirliciem i Łukaszem Wolniakiem) , a potem współtworzył Wicked Giant (w składzie z Alicją Boratyn, Aleksandrem Żurowskim i Matthew Cowey). Brał udział w nagraniach dwóch płyt Warsaw Improvisers Orchestra (pierwsza to: ,,CWS 14_03_2015”, a druga obecnie będąca na etapie produkcji, prawdopodobnie zostanie wydana pod koniec 2018 roku). Roku Pańskiego 2016 rozpoczął z Aleksandrem Żurowskim prace jako duet ŻAL z którym 14 września 2017 roku, wydał na świat płytę ,,Teodor” (którą obecnie promują).

https://www.facebook.com/zalduet